Aptio Group hjälper företag med utförande, tolkning och rådgivning av regulatoriska och branschspecifika kravställningar i arbetsuppgifter och processer. Dessa kan återfinnas i både lagtexter och olika standarder. Vi arbetar tvärfunktionellt och hanterar frågor inom en verksamhets samtliga processer, såsom produktion, produktutveckling, forskning, testning och inköp.
Aptio Group grundades i Malmö 2017 och har varit en självständig koncern inom Danir sedan 2021. Vi är cirka 240 medarbetare, fördelade på fyra kontor i Sverige, Danmark och Schweiz.
Aptio Group har under de senaste åtta åren gått från ett nystartat svenskt företag till en mindre internationell koncern med verksamhet i tre länder – enbart genom organiskt tillväxt. Organisk tillväxt har inneburit både utmaningar och fördelar. Vi har till exempel kunnat identifiera ledare och medarbetare med samma syn på företagskulturen, vilket har lett till färre kulturkrockar.
Utmaningar har bland annat uppstått när vi startat bolag i länder där Danir tidigare inte haft någon närvaro. Att etablera bolag i nya länder med andra lagar och regler har ställt höga krav och förväntningar på de entreprenörer som fått i uppdrag att bygga dessa verksamheter. Inget har kommit gratis – förutom kanske det viktigaste: en gemensam företagskultur.
Vi tror att ett företag som enbart växer organiskt behöver mer frihet och mindre detaljstyrning än andra typer av företag, något som Aptio Group och Danirkoncernens mentalitet tillåter och stimulerar. Styrning är förvisso viktigt, men vi menar att stimulans och stöttning är ännu viktigare för att utveckla medarbetarnas vardag och företagets organiska tillväxt.
Aptio Group har tillämpat modellen som vi kallar ”Vad men inte hur” vid våra etableringar i Danmark och Schweiz. När dessa verksamheter startades var det viktigt att de skulle kännas som ”danskt” respektive ”schweiziskt”. Därför har ledarna fått relativt fria händer att bygga upp sina verksamheter anpassade till respektive lands kultur och marknad – men baserat på samma grundidé.
Vi har märkt av en avvaktande marknad, främst i Sverige. Trots detta pekar prognoserna på att koncernen kommer att överträffa 2024 års omsättning, som uppgick till mer än 500 MSEK.
Etableringen av vår schweiziska verksamhet har börjat ge positiva resultat, och vi har redan gjort tydliga avtryck på den marknaden. I Danmark har viss turbulens upplevts på marknaden, men Aptio Group Danmark står sig fortsatt stark.
Våra tjänster och vår leveranskvalitet har börjat uppmärksammas utanför våra nuvarande marknader. Därför har vi fortsatt att utforska nya etableringsmöjligheter och vi ser med tillförsikt på framtiden för koncernen.
2024 - 2025
totalt 2020 - 2025
organiskt 2020 - 2025
Siffror avseende 2025 utgör senast tillgängliga prognos, och kan komma att avvika något mot verkligt utfall. Detta gäller samtliga siffror för 2025.

