Star for Life

Engagemang

Star for Life

Star for Life är en icke vinstdrivande organisation som arbetar med att ge ungdomar bättre förutsättningarGenom ett unikt utbildningsprogram jobbar våra coacher med att hjälpa unga att stärka sin självkänsla och motiverar dem att satsa på sin utbildning, ta hand om sin hälsa och fatta kloka livsbeslut. På så sätt har de chans att påverka sin framtid.

Idén till Star for Life kom från Dan och Christin Olofsson när de skulle starta ett affärsprojekt i provinsen KwaZulu-Natal i Sydafrika. De såg då hur orimligt många människor i regionen som drabbades av hiv och aids. Sjukdomarnas förödande konsekvenser fick makarna Olofsson att 2005 inleda ett projekt på en lokal skola. Det var starten för Star for Life.  

Vi finns idag på 120 skolor i Sydafrika, Namibia och Tanzania där hittills 450 000 unga tagit del av Star for Life-programmet. Vi satsar även på förebyggande hälsovård. Våra tre mobila hälsokliniker besöker skolorna, informerar om hälsa och erbjuder eleverna hälsoundersökningar. 

Idag är Star for Life även verksamma utanför Afrika. I Sverige har Motivationslyftet by Star for Life funnits sedan 2013, och under 2022 lanserades också Star for Life Ukraine och Star for Life Jerusalem.

Förutom samarbetet och stödet från Danir, har Star for Life många engagerade partners i flera länder som tillsammans finansierar utbildningsprogrammet och verksamheten.

Läs mer om Star for Life  i årsboken

Engagemang

Star for Life Jerusalem

Star for Life Jerusalem ska med initiativ och program för utbildning, sysselsättning och utveckling av IT-färdigheter och IT-entreprenörskap, bidra till en förbättrad livssituation i östra Jerusalem.

Motivationslyftet 

Motivationslyftet är en del av Star for Lifes verksamhet i Sverige och de erbjuder träningsprogram inom självledarskap för elever i mellanstadiet, ända upp till gymnasiet. I skolor runt om i Sverige.

FC Rosengård

FC Rosengård har ett av Sveriges bästa och mest välmeriterade damfotbollslag. De hade ett historiskt framgångsrikt år 2022, då de vann Damallsvenskan och Svenska Cupen samt spelade i Champions League.

Uppstart Malmö

Uppstart Malmö grundades 2011 av Dan Olofsson och Luciano Astudillo och deras starka övertygelse om att entreprenörskap skapar jobb, som i sin tur minskar segregation och utanförskap.

Swedes for Ukraine 

Swedes for Ukraine är en digital plattform som utvecklades på rekordsnabbt för att kunna koppla ihop ukrainare, som kom till Sverige med behov av boende, med svenskar som hade boende att erbjuda.

Utfallsfonden

Utfallsfonden stöttar organisationer vars lösningar levererar mätbara förbättringar inom områden som hälsa, välbefinnande, utanförskap, utbildning, arbetsmarknad, integration, bostad och trygghet.

Bitprop

Bitprop gör det möjligt för markägare att omvandla sina fastigheter till inkomstgenererande tillgångar. De är övertygade om att entreprenörskap bidrar med snabba och långsiktigt hållbara lösningar.

Projekt Kaxås

Projekt Kaxås investerar i unga familjer som vill byta livsstil och flytta till en naturskön landsbygd. Projektet startades för att bryta den centralistiska trenden och rädda landsbygdsskolan i Kaxås.

Thanda Foundation Trust

Thanda Foundation Trust bidrar till de socioekonomiska, pedagogiska och utvecklingsmässiga behoven hos stamsamhällena som ligger i anslutning till Thanda Safari i Umkhanyekde-distriktet i Sydafrika.

Stiftelsen Expect a better tomorrow

Stiftelsen Expect a better tomorrow lanserar varje år ett initiativ som ska belysa ett problem, en orättvisa och bidra till en bättre morgondag. För någon, för några eller för alla.

Special Olympics Sverige 

Special Olympics Sverige erbjuder bredd- och motionsidrott och tävling för personer med intellektuell funktionsnedsättning. Syftet är att erbjuda alla, oavsett förmåga, en chans till ett aktivt liv.

Hugos Stiftelse & Glädjeruset

Med bland annat Glädjeruset samlar Hugos Stiftelse in pengar till föreningar och organisationer som arbetar för ett aktivt liv och bättre hälsa för barn och ungdomar med funktionsnedsättningar.

Emerging Cooking Solutions

Emerging Cooking Solutions har utvecklat en spis som använder biomassapellets istället för kol. Detta minskar den stora klimatpåverkan och antal dödsfall som matlagning över rökiga eldar orsakar.

Judiska Församlingen i Malmö

Judiska Församlingen i Malmö är till för judar oavsett ålder, livsstil och bakgrund. De arbetar för ett rikare utbud av judisk kultur, evenemang, religiösa tjänster, kosher-mat och judisk utbildning.

Svenska kommittén mot antisemitism

Svenska kommittén mot antisemitism är en religiöst och politiskt obunden organisation, vars syfte och fokus är att genom kunskap, information och opinionsbildning motverka antisemitism och rasism.

Entreprenörskapsforum

Entreprenörskapsforum är en oberoende forskningsstiftelse som initierar och bedriver och policyrelevant forskning kring entreprenörskap, innovation, småföretagande, förnyelsekraft och tillväxt.

Offerdals SK

Offerdals SK är hela bygdens klubb för hela bygdens folk. Skidklubben är egentligen en idrottsklubb med målsättningen att främja och bedriva idrottsverksamheter och aktiviteter i hela kommunen.

Offerdals Spelmanslag

Offerdals Spelmanslag har sedan 1985 uppträtt med sin musik över hela världen, från de jämtländska skogarna till USA, Ryssland och Sydafrika. Men oftast blir det scenframträdanden hemmavid i Jämtland.

RFK Human Rights

RFK Human Rights är en organisation vars syfte är att hedra Robert F. Kennedys minne, hans arbete med att stå emot förtryck och ta hans kamp vidare för en rättvisare, fredligare värld.

UWC Dilijan College

Dilijan College i Armenien är en del av UWCs organisation vars syfte är att göra utbildning till en kraft som förenar människor, nationer och kulturer för en fredlig och en socialt hållbar framtid.